Koła Żywego Różańca

Modlitwa Różańcowa jaką jest Żywy Różaniec  została zainicjonowana  przez młodą Francuzkę sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826r. Założone przez nią stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI w 1832r.

Żywy Różaniec jest wspólnotą 20 osób, a więc tyle ile jest tajemnic różańcowych i każdy codziennie przez miesiąc odmawia jedną przydzieloną mu tajemnicę różańca. Żywy Różaniec otacza modlitwą tych, którzy je najbardziej potrzebują.

W naszej Parafii Koła Żywego Różańca  powstały już XIX wieku. Założył je ksiądz Brandowski, który znacznie przyczynił się w tamtych czasach do rozszerzenia kultu maryjnego w Borku. W 1980 roku ks. Brandowski założył koło żywego różańca panien, a dwa lata później matek. Kolejne koło – młodzieńców i ojców powstało w 1898r.

W naszej Parafii istnieją następujące Róże Różańcowe pod wezwaniem:

1. Matki Boskiej Częstochowskiej.

2. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

3. Świętej Barbary.

4. Matki Boskiej Boreckiej.

5. Św. Faustyny Kowalskiej

6. Męska : Św. Maksymiliana Marii Kolbego.

7. Męska : Św. Józefa.

W 2018 roku powstałe nowe Róże Różańcowe p.w.:

8. Błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej

9. Męska : Św. Dominika de Guzman

10. Rodziców modlących się za swoje dzieci: Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Każdy z członków Róży Różańcowej może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami : w momencie przyjęcia do Róży, uroczystość Narodzenie Pańskiego, Zmartwychwstania, Zwiastowania, Wniebowzięcia NMP,Matki Boskiej Różańcowej, uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Ofiarowania Pańskiego. Wszyscy członkowie Róży Różańcowej są otoczeni podlitwą pozostałych członków Róży, tak za życia jak i po śmierci.

Maryja również w Orędziu Fatimskim wzywa do modlitwy różańcowej:

-„odmawiajcie codziennie różaniec, aby nastąpił pokój na świecie.

-„ofiarujcie  go za grzeszników”

Odmawiając Różaniec Św. starajmy się być coraz  „lepszymi”, ale szczególnie módlmy się za rozbite rodziny, za dzieci i młodzież, za uzależnionych od alkoholu  i narkotyków, gier hazardowych, za naszą ukochaną Ojczyznę. Żyjemy  w tak trudnych czasach, że potrzeba wielkiego modlitewnego szturmu do Nieba. Dzisiaj chrześcijaństwo wymaga odwagi i świadectwa, miłości i służby i tego uczy nas Różaniec – bądźmy wytrwali.